مختصری درباره اتصالات مفصلی و مفصل پلاستیک

مختصری در رابطه با اتصالات مفصلی و مفصل پلاستیک در سازه های ساختمانی:

در حالت کلی دو نوع مفصل قابل توصیف است. مفصل مکانیکی و مفصل پلاستیک. در رابطه با اتصالات مفصلی با مفصل مکانیکی در ادامه توضیح خواهم داد اما بحث مفصل پلاستیک می تواند بسیار گسترده بررسی شود. اما بطور خلاصه – مفصل پلاستیک: یک عضو خمشی مثل تیر- ستون یا تیر را در نظر بگیرید. با افزایش مقدار لنگر تارهای بالایی و پایینی مقطع که تحت اثر بیشترین مقدار لنگر هستند، شروع به جاری شدن می کنند و به عبارتی از حالت کشسان به مومسان تبدیل میشوند. با افزایش مقدار لنگر، کم کم کلیه تارهای مقطع جاری میشوند. از اینجا به بعد مقطع توانایی تحمل لنگر بیشتری را ندارد و در حقیقت مقطع درست مثل یک مفصل عمل میکند. که به آن مفصل پلاستیک گفته میشود و به لنگری که موجب ایجاد مفصل پلاستیک شده است، لنگر پلاستیک گفته می شود.

مفصل پلاستیکاگر بخواهیم بیشتر توضیح داده باشیم مراحل زیر را باید تصور کنیم:

 اعضایی سازه ایی اصلی که لنگر تحمل می کنند مانند تیر و ستونها در سازه بتنی و فولادی با قاب خمشی زمانی که لنگر آنقدر اضافه شود که دورترین تارهای مقطع در حد جاری شدن باشند، به این نقطه لنگر آستانه جاری شدن می گویند. به تدریج با افزایش میزان لنگر وارده تحت بارگذاری بیشتر، تارهای بیشتری از مقطع جاری می شوند. این تارها از بالای مقطع به پایین و بلعکس ( پایین به بالا) شروع به جاری شدن می کنند. -این حالت در واقع زمانی اتفاق می افتد که مقدار لنگر وارده بیش از My می باشد-در این مرحله تمام مقطع فعلا جاری نشده و بخش میانی یا وسط مقطع در حالت ارتجاعی ( هسته الاستیک) باقی مانده است و تاکنون پلاستیک نشده است.

با افزایش مجدد لنگر بخش میانی نیز قدرت تحمل لنگر را از دست داده و در واقع مانند یک مفصل عمل می کند. این حالت همان مفصل پلاستیک است که به طرق وسیعی از آن در علم عمران بهره برداری شده و سطوح مختلف عملکردی سازه را تعریف می کنند. سطح عملکرد امنیت جانی، بهره برداری بی وقفه و …که در ویرایش چهارم آیین نامه ۲۸۰۰ زلزله ایران ارائه شده است.

ببینید ، زمانی که در سازه مفصل پلاستیک تشکیل می شود یعنی آسیب وارد شده است. در واقع مفصل پلاستیک با آسیب همراه است. اما سطح خرابی یا آسیب در سازه با ارائه طرح های مهندسی قابل مدیریت و کنترل است. به عنوان مثال روند شکل گیری مفاصل پلاستیک در سازه علاوه بر اینکه سطح عملکردی و ظرفیت سازه را تشریح می کند، پایداری سازه و ترتیب ایجاد خرابی در اعضای سازه طی انجام یک تحلیل غیر خطی قابل پیش بینی است.

در یک مثال ساده می توان گفت در سازه های بتنی محاسبین در تلاشند که مفاصل پلاستیک ابتدا در تیرها ایجاد شده و نهایتا در ستونها شکل بگیرد. برای این منظور بارگذاری و ترکیبات بار خاصی در طراحی اعمال می کنند تا مقطع تیرها از ستونها همواره ضعیف تر باشد یا به عبارتی ستونها قوی تر انتخاب شوند. ( ضابطه تیر ضعیف – ستون قوی)

هرچند از لحاظ تئوریک، شکل گیری مفصل پلاستیک در تمام تیرهای سازه قبل از ایجاد مفصل پلاستیک در ستونها ایده ال می باشد اما نحوه اجرای سازه، دتایلها، مصالح و کیفیت آنها و بسیاری مسائل دیگر دخیل هستند تا این آرمان عملی شود! دقت شود که مفاصل پلاستیک ممکن است تحت انواع نیروها یا تنش ها شکل بگیرند ( خمشی-برشی…) موضوع کنترل ها ( تغییر شکل – نیرو ) در این مبحث نمی گنجد و در آینده در پستی جداگانه بررسی خواهیم نمود.

توجه:  فیلم آموزشی فوق العاده مهم رایگان بررسی عملکرد سازه، شکل پذیری و مفاصل پلاستیک را در بخش فیلم های آموزشی مشاهده کرده و یا اینجا نیز می توانید آنها را مطالعه نمایید.

البته مسائل عنوان شده، نقطه نظر بنده به عنوان یک معمار می باشد که از خواننده محترم تقاضا مندم مطالعات بیشتری داشته باشید. البته بزودی فیلم آموزش تحلیل غیر خطی استاتیکی و دینامیکی را در همین سایت قرار خواهیم داد. با تشکر ( فرزاد چمن آرا)

مفصل پلاستیک در سازه

اما در رابطه با مفصل مکانیکی یا اتصال مفصلی:

اتصالات مفصلی در دسته اتصالات مکانیکی جای می گیرند. همان اتصالاتی هستند که در محل اتصال هیچ لنگر تحمل نکرده و فقط برای نیروهای قائم طراحی می شوند. یعنی در واقع مقاومتی در برابر بارهای جانبی مانند باد و زلزله از خود نشان نمی دهند و ماموریت مقابله با نیروهای جانبی مانند اینرسی را مهاربندها, قاب های خمشی، دیواربرشی و .. عهده دار هستند. مثلا در سازه های فولادی با قاب ساده ساختمانی و مهاربند مشاهده می شود که تنها دهانه هایی که مهابند در آنها قرار دارد در برابر زلزله یا باد مقاومت می کنند ( مهاربندها در سیکل های مختلف در کشش و فشار قرار گرفته و باعث استهلاک زلزله می شوند – مهاربندهای فولادی اعضایی لاغر که برای کشش ایده آل هستند ) اما در همین سازه سایر قاب ها هیچ مقاومتی در برابر زلزله نداشته و تنها بارهای ثقلی را تحمل می کنند. اگر در همین سیستم به جای بادبند از دیواربرشی نیز استفاده شود داستان برقرار است!

اما اگر در مثال بالا قاب ها از اتصال مفصلی خارج شده و آنها را صلب طراحی و اجرا کنیم چه می شود؟! در این حالت تمام قاب ها در برابر زلزله و باد مقاومت کرده و سیستم ما قاب خمشی خواهد بود. یعنی اعضای قاب ( تیر-ستون) با تغییر شکل هایی که خواهند داشت نیروهای جانبی را تحمل خواهند کرد. هر چند طی این تغییر شکل ها زاویه ۹۰ درجه بین تیر ستون حفظ خواهد شد. در این حالت سایز و اندازه مقاطع بیشتر از حالت قبلی ( اتصال ساده مفصلی ) خواهد بود.

انواع اتصال ساختمانیقاب خمشیتغییر شکل قاب خمشی و حفظ زاویه ۹۰ درجه بین تیر ستون

اتصال مفصلی تصویری از اتصال مفصلی

اما نکته مهم ان است که در سازه بتن آرمه متدوالی که در کشور در حال اجرای آنها هستیم به راحتی ایجاد اتصال مفصلی امکان پذیر نخواهد بود. چراکه بتن ریزی همزمان بوده و تمام اتصالات صلب به عمل خواهند آمد و این یک ضعف محسوب می شود. چراکه از لحاظ تئوریک برخی اتصالات مفصلی طراحی شده و در عمل گیردار یا همان صلب اجرا می شوند. مخصوصا در مورد راه پله ها و تیرهای کنسول ها. توصیه می شود فیلم نکات اجرایی راه پله ها را مطالعه فرمایید. همچنین اتصالات سازه های فولادی

برخی همکاران دتایلی برای اتصال مفصلی در سازه بتنی ارائه می دهند که کاملا اشتباه می باشد.

دتایل اتصال مفصلی در سازه بتنی

دتایل فوق هرگز اتصال مفصلی را برای ما در پی نخواهد داشت و اتصال در محلی که ارماتور کاهش یافته است، هرگز مفصل مکانیکی نخواهد بود. مگر آنکه اتصالات به صورت پیش ساخته اجرا شوند. مانند تصاویر زیر:

سازه پیش ساخته بتنی اتصال مفصلی بتنی قطعات پیش ساخته بتنی

در ادامه با کلیک روی لینک زیر مقاله ایی در ارتباط با اتصالات مفصلی دانلود فرمایید:

دانلود مقاله اتصالات مفصلی

اما در ادامه تصاویری ببینید از اجرای اتصال مفصلی در سازه بتنی :

اتصال مفصلی در سازه بتنی اتصال مفصلی بتنی دتایل اتصال مفصلی اتصال مفصلی

همکار عزیز: نظرات شما مایه دلگرمی ما و باکیفیت تر شدن مطالب سایت  میشود . خواهشمندیم در پایین همین صفحه نظرات خود را درباره این پست, بگذارید.متشکریم. ( مشاهده نظرات همراهان لرن سیویل به صورت تصویری)

مهندس عزیز، صفحات این سایت کاملا بروز و ابدیت می باشد. از شما دعوت می کنیم برگه ها و صفحات متنوع سایت خودتان را بازدید نمایید. (مشاهده  لیست تمام نوشته ها و جزوه های رایگان دانلودی سایت لرن سیویل ) هدف ما خدمت به همکاران و جلب رضایت شما سروران گرانقدر است. بابت حضورتان متشکریم%

دانلود فیلم های آموزش ایتبس و سیف به زبان ساده

بهترین و بی نظیرترین کتاب ها و فیلم های آموزشی مهندسی عمران را در آموزشگاه لرن سیویل تهیه نمایید.
LCIVILCOM@ در تلگرام به ما بپیوندید%

https://telegram.me/lcivilcom

لینک گروه تلگرام ما :

 https://telegram.me/joinchat/CNPMhgZxolzQNLs71NikiQ

اگه نیاز به اموزش حرفه ایی  ایتبس و سیف ( مطابق مقررات جدید و به زبان ساده ) داری، بقیه مطالب این صفحه رو بخون….

اگر در سایت لرن سیویل ایتبس و سیف را به طور حرفه ایی یاد نگیرید, مطمئن باشید هیچ جای دیگری آنها را نخواهید آموخت%

برای مشاهده برترین محصولات آموزشی روی لینک های زیر کلیک نمایید:

کتاب گام به گام آموزش کاربردی ایتبس ۲۰۱۵ و سیف ۲۰۱۴ تصویری وبه زبان ساده
فیلم آموزش طراحی سازه های بتنی با دیوار برشی در ایتبس ۲۰۱۵ ( ۱۴ ساعت )
فیلم آموزش تحلیل دینامیکی در ایتبس
فیلم آموزش کامل سیف ۲۰۱۴ به زبان ساده

فیلم آموزش کنترل های سازه ایی و آیین نامه ۲۸۰۰ زلزله در ایتبس و سیف

فیلم آموزش طراحی سازه های فولادی به روش حدی LRFD در ایتبس ۲۰۱۵”به زبان ساده”

فیلم آموزش اتوکد برای مهندسین   &   فیلم آموزش طراحی دیوار حائل در ایتبس

فیلم آموزش گام به گام طراحی سازه بتنی در ایتبس ۲۰۱۵

فیلم آموزش گام به گام ترسیم نقشه های اجرایی بتنی بر اساس نتایج ایتبس و سیف

فیلم آموزش کاربردی طراحی دال های بتنی در ایتبس و سیف

فیلم آموزش نقشه کشی سازه های فولادی بر اساس نتایج ایتبس و سیف

فیلم آموزش کامل نقشه کشی معماری

۴۰ ساعت آموزش کامل مقاومت مصالح

فیلم آموزش کامل و کاربردی تحلیل تاریخچه زمانی

فیلم آموزش کامل طراحی سوله در سپ sap2000

پشتیبانی لرن سیویل

چرا لرن سیویل ؟!!

سایت لرن سیویل با هدف آموزش گسترده نرم افزارهای طراحی سازه های ساختمانی با تاکید بر ایتبس و سیف ، مخصوصا آخرین ورژن های آنها ، هم چنین ارائه جزوات، فیلم ها و محتوای آموزشی پژوهشی مرتبط با مهندسی عمران تاسیس گردیده است و تا کنون موفق به تولید چندین محصول فوق العاده و بی نظیر گردیده است که مورد استقبال بی نظیر دانشجویان و مهندسین عزیز کشور واقع گردید و همین امر مشوق اصلی تیم آموزشی لرن سیویل برای توسعه برنامه ها و گسترش خدمات آموزشی مهندسی بوده است. لرن سیویل از بدو تاسیس بصورت منظم و برنامه ریزی شده چارت آموزشی خود را تدوین و حسب آن فعالیت نموده و وفق برنامه ایده آلی که برای شش ماهه اول و دوم پیش بینی گردیده بود، محصولات خود را تولید و تقدیم کاربران عزیز نموده است. ضمن آنکه همواره همکاران و مهندسین عزیز در جریان روند کار و برنامه های  آموزشگاه اینترنتی لرن سیویل قرار گرفته و کاربران ما تعیین کننده عنوان محصولات آموزشی آتی ما هستند. استراتژی ما همواره بر اصول زیر استوار بوده و خط مشی مدیران و مدرسین آموزشگاه می باشد که انشاالله همین روند تداوم خواهد داشت:

۱: آموزش بروز نرم افزارهای مهندسی عمران مطابق آخرین تغییر مقررات ملی ساختمان و آیین نامه ۲۸۰۰ زلزله

۲: آموزش موثر با هدف آمادگی صد در صدی کاربر برای ارائه پروژه به کمیسیون کنترل نقشه نظام مهندسی و دستگاه اجرایی

۳: آموزش کاربردی و پروژه محور ( بصورت فیلم و تصویر و جزوه) در قالب مثال های عملی

۴: آموزش طراحی سازه برای تمام نواحی زلزله خیز کشور و تدریس تمام نکات مربوطه

۵: آموزش به زبان ساده و صمیمی، به شکلی که در پایان هیچ گونه ابهامی برای کاربر باقی نمانده و مشتری را از تهیه محصولات مشابه و هزینه اضافی بی نیاز نماید.

۶: آموزش نکات کاربردی اجرایی و طراحی ( غیر نرم افزاری ) سازه مورد نظر به شکلی که کاربر با مفاهیم و مبانی طراحی آشنا شده و صرفا یک کاربر پروفشنال نرم افزار نباشند.

۷: آموزش ارزان و با نازل ترین قیمت ممکن به جهت آنکه امکان تهیه این محصولات برای تمامی اقشار جامعه امکان پذیر باشد. شما با یک جستجو ساده در فضای مجازی خواهید فهمید که قیمت محصولات آموزشی ال سیویل، واقعا ناچیز بوده و تقریبا رایگان می باشند. ( قیمت تمام محصولات سایت ما کمتر از هزینه خرید یک جفت کفش می باشد!! بیش از پنجاه ساعت فیلم آموزشی و جزوات و …که شما با مطالعه آنها به طراحی انواع سازه های فلزی و بتنی ، دیواربرشی، فنداسیون، تحلیل دینامیکی و …مسلط خواهید شد!)

۸: آموزش تضمینی ۱۰۰% و قطعی کاربران و ایجاد اعتماد بنفس برای طراحی سازه های پیشرفته تر

۹: پوشش کاربران مبتدی تا پیشرفته. یعنی آموزش های ما از نحوه بازکردن نرم افزار شروع می شود و تا تیپ بندی و طراحی فاینال مقاطع و کنترل های لازم ادامه دارد. مدرس ما با این فرض که کاربر هیچ اطلاعی از نرم افزار نداشته و برای اولین بار قصد یادگیری طراحی نرم افزاری سازه را دارد، شروع به آموزش با زبان ساده می نماید.

۱۰: آموزش صفر تا صد طراحی طراحی سازه ها بر اساس آیین نامه های مورد قبول سازمان نظام مهندسی کشور. مثلا برای سازه های بتنی هم آیین نامه کانادا و هم آمریکا را آموزش داده ایم. هم تحلیل استاتیکی و هم دینامیکی را در پروژه ها بطور کامل بررسی کرده ایم. و …

۱۱: پشتیبانی و رفع ابهام و اشکال مشتریان به صورت آنلاین.!! شما اگر در بازار کتاب یا فیلم آموزشی تهیه کنید، رفع اشکال و دسترسی به نویسنده برای شما تقریبا غیر ممکن است. اما در سایت ما با ایجاد انجمن, کانال و گروه تلگرام , ایمیل , پیامک و … امکان رفع اشکال و ابهام مشتریان عزیز فراهم شده است.

کسب رضایت مندی مشتریان همواره برای تیم لرن سیویل در اولویت بوده است. وقتی که یک مشتری پس از خرید یک محصول آموزشی به سایت ما بازگشته و تمامی محصولات را سفارش میدهد، همین امر رضایتمندی شما سروران ارجمند را اثبات می نماید که تقریبا در مورد همه مشتریان ما این موضوع صدق می کند. اگر شما مشتری سابق محصولات ما بوده اید و در حال خواندن این نوشته هستید، قطعا لبخندی بر لبانتان نشسته است. چون شما هم پس از خرید یک محصول ، تمام پک های ما را تهیه نموده اید! و این باعث افتخار ماست.

توصیه می کنیم حتما جزوات و فیلم های رایگان ما را در سایت ال سیویل دات کام دانلود و مطالعه بفرمایید تا با سبک تدریس مدرسین ما آشنا شوید. تصور می کنم دلیل آنکه کاربران عزیز، از بین صدها سایت اینترنتی ، لرن سیویل را برای آموزش نرم افزارهای مهندسی عمران انتخاب می کنند، برای شما هم ملموس باشد.

لرن سیویل WWW.LCIVIL.COM
از اینکه لرن سیویل را انتخاب کرده اید، سپاسگزاریم. ما را از نظرات خود محروم نفرمایید.
مطالب، محتوا، کتاب، پروژه و یا هر موضوعی که به آن نیاز دارید را از لرن سیویل، سایت خودتان بخواهید.
سعی خواهیم نمود خواسته شما را در حداقل زمان تامین نماییم. برای این منظور در قسمت نظرات هر مطلب، پیام خود را بگذارید.
هم چنین چنانچه در رابطه با مسایل موازی این سایت و علوم مهندسی عمران و معماری سوال و یا ابهامی دارید، با ما در میان بگذارید.
ما با دسترسی به افراد خبره و متخصص، در راه کمک به شما دوست عزیز و هموطنان خوبمان تمام تلاش خود را به کار خواهیم بست.
چنانچه می خواهید مطالب و محتوای علمی آموزشی خود را در لرن سیویل به نام خود نمایش دهید، در قسمت تماس با ما ( منوی بالای صفحه اصلی سایت) و یا از طریق ارسال به مدیر سایت، فرزاد چمن آرا ، به آدرس زیراقدام نمایید.
۳۰vil.iranian@gmail.com

شماره پشتیبانی: ۰۹۱۸۵۸۸۶۰۵۷ لطفا در صورت نیاز، فقط پیامک ارسال شود.

آموزش ایتبس

آموزش ایتبس   

آموزش ایتبس و سیف به زبان ساده, کاربردی , گام به گام, مبتدی تا پیشرفته, آموزش بروز نرم افزارها و دانلود رایگان بهترین جزوات مهندسی عمران در سایت لرن سیویل

لرن سیویلو دهها محصول بی نظیر دیگر که در قسمت فروشگاه سایت وجود دارد. پیشاپیش بابت خرید تان متشکریم و ورودتان را به گروه محاسبین سازه لرن سیویل خوش امد و تبریک عرض می نماییم. دسترسی شما به محصولات سریع بوده و به محض سفارش لینک دانلود در اختیار شما خواهد بود. امکان خرید پستی نیز برای شما سروران وجود دارد. با تشکر چمن آرا  مدیر سایت لرن سیویل “مرجع تخصصی آموزش نرم افزارهای شرکت CSI امریکا”

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

https://www.youtube.com/channel/UCPUZJrOAS05ADpGtdMBml2A

https://www.facebook.com/farzadchamanara64

https://plus.google.com/u/0/113133398983506379338/posts

https://twitter.com/FChamnara

https://telegram.me/joinchat/B-iM3D8fdloYKZ1CYzuMHA

https://telegram.me/lcivilcom

 
آخرین محصولات سایت

  • آموزش مدلسازی سوله های خرپایی و قوسی در نرم افزار SAP
   آموزش مدلسازی سوله های خرپایی و قوسی در نرم افزار SAP
   • بررسی اشکالات اجرایی در سازه های بتنی
    بررسی اشکالات اجرایی در سازه های بتنی
    • فیلم آموزش طراحی دال های مجوف کوبیاکس و یوبوت
     فیلم آموزش طراحی دال های مجوف کوبیاکس و یوبوت
     • فیلم آموزش طراحی معماری برای پروژه های مسکونی
      فیلم آموزش طراحی معماری برای پروژه های مسکونی
      • فیلم آموزش تکلااستراکچر برای سازه های بتنی به زبان ساده
       فیلم آموزش تکلااستراکچر برای سازه های بتنی به زبان ساده
       • فیلم آموزش کاربردی تکلا استراکچر به زبان ساده
        فیلم آموزش کاربردی تکلا استراکچر به زبان ساده
        • فیلم آموزش نرم افزار آباکوس | سری دوم
         فیلم آموزش نرم افزار آباکوس | سری دوم
         • فیلم آموزش نرم افزار آباکوس | سری اول
          فیلم آموزش نرم افزار آباکوس | سری اول
          • آموزش طراحی سازه فولادی با دیواربرشی بتنی در ایتبس
           آموزش طراحی سازه فولادی با دیواربرشی بتنی در ایتبس
           • فیلم آموزش تری دی مکس به زبان ساده
            فیلم آموزش تری دی مکس به زبان ساده
            • فیلم آموزش کامل ایتبس ۹٫۷٫۴ |صفرتاصد سازه بتنی در ETABS9.7.4
             فیلم آموزش کامل ایتبس ۹٫۷٫۴ |صفرتاصد سازه بتنی در ETABS9.7.4
             • آموزش گام به گام طراحی سوله به روش LRFD با SAP2000
              آموزش گام به گام طراحی سوله به روش LRFD با SAP2000